• Slider 23

  Godziny otwarcia

  Pn. - Pt.: 08:00 - 17:00

  Soboty: Zamknięte

  Niedziela: Zamknięte

Wniosek o wszczęcie egzekucji roszczeń alimentacyjnych

 • Wniosek o wszczęcie egzekucji roszczeń alimentacyjnych

  Wniosek o wszczęcie egzekucji roszczeń alimentacyjnych

Co zrobić kiedy zobowiązany nie płaci alimentów? W celu ich wyegzekwowania należy złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji, którego celem jest wyegzekwowanie od dłużnika należności wynikających z orzeczenia sądu.

Organami egzekucyjnymi są sądy rejonowe i działający przy tych sądach komornicy, przy czym regułą  jest, że czynności egzekucyjne wykonują komornicy, sądy zaś jedynie w niektórych przypadkach.

Wniosek o wszczęcie egzekucji roszczeń alimentacyjnych należy złożyć do komornika sądowego. Komornik co do zasady działa na obszarze swojego rewiru, zaś rewirem jest obszar właściwości sądu rejonowego, przy którym działa komornik.

Wierzyciel może złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji zarówno do komornika, w którego rewirze dłużnik ma miejsce zamieszkania, jak i do innego w obszarze działalności danej apelacji. Jedynie w sytuacji gdy egzekucja ma być prowadzona z nieruchomości, konieczne jest złożenie  wniosku do komornika, w którego rewirze ta nieruchomość się znajduje w przypadku.

W przypadku egzekucji alimentów wierzyciel ma również możliwość złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji do komornika właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wierzyciela.

 • Zakres usług prawnych
Kancelaria Adwokacka
  • Slider 22