• Slider 23

  Godziny otwarcia

  Pn. - Pt.: 08:00 - 17:00

  Soboty: Zamknięte

  Niedziela: Zamknięte

Wyrok rozwodowy a porozumienie rodzicielskie

 • Wyrok rozwodowy a porozumienie rodzicielskie

  Wyrok rozwodowy a porozumienie rodzicielskie

Zasadą jest, że w  wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka.

Nie jest jednakże  tak, że to Sąd sztywno reguluje te kwestie. Jeżeli rodzice dziecka są w stanie się porozumieć mogą sporządzić porozumienie rodzicielskie.

Czym jest porozumienie rodzicielskie? Jest to pisemna ugoda małżonków skierowana do Sadu rozwodowego, który rozpoznaje sprawę o rozwód. Ugoda ta  reguluje takie kwestie jak:

 • wykonywanie  władzy na dzieckiem oraz
 • kontakty z rodziców z dzieckiem po rozwodzie.

Sąd uwzględnia pisemne porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie - tylko  i wyłącznie wówczas gdy jest ono zgodne z dobrem dziecka.

Wskazać również należy, że powyżej wskazane  kwestie nie są jedynymi  które może regulować porozumienie rodzicielskie, zakres uregulowań zależy od rodziców, mogą to być również takie kwestie jak opłaty za wycieczki szkolne, wizyty u stomatologa, opłaty za korepetycje itp.

Porozumienie rodzicielskie może być złożone wraz z pozwem lub po wszczęciu procesu o rozwód.

Warunkiem uwzględnienia porozumienia tylko wówczas gdy będzie ono zgodne z dobrem dziecka.

 • Zakres usług prawnych
Kancelaria Adwokacka
  • Slider 22